امت پویا

Uncategorized انگلیسی600 دنیای جوان سلایدر

میر احمد “منیب”

ما امت ماندگار هستیم، امتی که با دشوارترین چالش‎ها رودررو می‎شود، ناهنجار‎ترین روزهای زندگی‎اش را در مسیر طوفانی‎ترین رود‎ها و از دم تیغ گرد‎بادهای وحشتناک گذرانده و می‎گذارند.

از بدو پیدایش‎اش که احتمال نابودی آن صد فی صد و بسی آسان بود تا این‎که حال و جان گرفت؛ با بدترین انواع بحران دست و پنجه نرم کرد. اگر عمر این امت کوتاه و اجلش زود رس می‎بود، دقیقا در وادی ابئ طالب، در نبردهای خانه‎مان‎سوز و در چنگال دو ابر قدرت زمان (فارس و روم) هضم می‎شد و نابود می‎گردید و ریشه‎اش برای همیشه می‎خشکید.اما نه تنها سد و ثغور را شکست و از همۀ آسیب‎ها جان سالم به‎ در برد، بلکه توانمندتر و پویاتر از قبل مسیرش را در پیش گرفت.

این امت با تمام نبردها: فکری، نظامی، فرهنگی و اقتصادی مواجه شد و صادقانه با دشمن رزمید، موانع را در هم شکسته و تمام گردنه‎ها را پشت سر گذاشت، و اگر دمی پایش بلغزد و با سستی و ضعف دیده شود و یا این‎که در یکی از میادین پلۀ نبرد به نفع آن رقم نخورد؛ بدین معنا نیست که این امت از پویه‎گاری افتاده است و از منصب قیادت شانه خالی کند.

«وَ یَأْبَى اللَّهُ إِلاَّ أَنْ یُتِمَّ نُورَهُ وَ لَوْ کَرِهَ الْکافِرُونَ»؛ ولی خدواند جز این نمی‎خواهد که نور خود را به کمال برساند (و  پیوسته با پیروزی این آئین، آن را گسترده‎تر گرداند) هر چند که کافران دوست نداشته باشند. (توبه: ۳۲)

آری! امت اسلامی هرگز نمی‎میرد، چون که رسالتی بس بزرگ و رهبری، جهت‎دهی و کنترول جهان را به دوش دارد. و مرگ آن یعنی نابودی جهان و شانه خالی کردن آن از قیادت، یعنی فروپاشیدن اوضاع جهان و بی‎چوپان ماندن گله.

علامه ابوالحسن ندوی رحمه الله می‎نویسد: بسیاری از حکام و امت‎های پیشین، باری بردوش  زمین، مصیبتی بر فرزندان نوع بشر، عذابی بر امت‎های ضعیف و کوچک و منبع فساد و بیماری در کالبد جامعۀ بشری بودند، در اعصاب و رگ‎های جامعۀ بشری، مواد سمی را تزریق می‎کردند و از این طریق کالبدهای سالم نیز دچار بیماری می‎شد. این‎جا بود که ضرورت یک عمل جراحی سخت احساس می‎شد. و در این میان مسلمانان حاملان رسالت پیامبرانند و برای تمام جهان به مثابۀ عامل تندرستی برای کالبد انسان به‎شمار می‎روند.

«کُنتُمْ خَیْرَ أُمَّهٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَتَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنکَرِ وَتُؤْمِنُونَ بِاللّهِ‎»؛ شما (ای پیروان محمّد) بهترین امّتی هستید که به سود انسان‎ها آفریده شده‎اید (مادامی که) امر به معروف و نهی از منکر می‎کنید و به خدا ایمان دارید.

آری! اینک تب و تاب دیگری لازم است، نیازست که جهان اسلام و علی‎الخصوص جوانان این امت خود را بتکانند، رسالت‎شان (فراخوانی دیگران بسوی رستگاری) که همانا زیستن بدون آن بی‎معناست، به‎ درستی ادا کنند و رهبری را که خداوند از آن ایشان نموده، از چنگ انسان‎های بی‎کفایت و خودکامه‎های گرگ‎صفت بستانند. و سرانجام چون طبیبان ماهر برای بیماری‎های امت اسلامی و بشریت، دارویی تسکین کننده نه، بلکه بهبود کننده و التیام بخش بسازنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *