زن را اسلام آزاد نمود

بانوی مسلمان سلایدر

نوشته: شیخ سلمان العوده

ترجمه: فضل احمد حقانی / عضو مرکز مطالعات اندیشه و دعوت اسلامی ـ افغانستان

اسلام با ایدولوژی جدیدی برای آزادی زن آمده است، با ایدلوژی که مساوات را در بین حقوق زن و مرد به ارمغان آورده است؛ مساوات که مانند دو نصف سیب می ماند نه دو ضد و نقیض.

اسلام زن را از اولین طعنه و لعن که برایش وارد می شود پاک و مبراء اعلان می کند، و او اینکه علت نافرمانی آدم از دستور خداوند و طرد شدنشان از بهشت، حواء بود؛ آنجا که اسلام اعلام می دارد که تکلیف و نافرمانی و توبه از هر دوی آنها بوده و حتی سهم آدم بیشتر از حواء بوده است.

این ایده را آیات قران تایید می کند: (وَقُلْنَا یَا آدَمُ اسْکُنْ أَنْتَ وَزَوْجُکَ الْجَنَّهَ وَکُلا مِنْهَا رَغَدًا حَیْثُ شِئْتُمَا وَلا تَقْرَبَا هَذِهِ الشَّجَرَهَ فَتَکُونَا مِنَ الظَّالِمِینَ) .البقره (۳۵) (فَأَزَلَّهُمَا الشَّیْطَانُ عَنْهَا فَأَخْرَجَهُمَا مِمَّا کَانَا فِیهِ) گفتیم : ای آدم ، تو با همسرت در بهشت جایگزین شوید، و در آن آسوده و فراوان هر چه را در هر جا که می خواهید بخورید ولیکن به این درخت نزدیک نشوید، که از زمره ی ستمکاران خواهید شد. لیکن اهریمن ، آنان را از آنجا لغزاند. پس خدا ایشان را از آنچه در آن بودند بیرون راند. (وَلَقَدْ عَهِدْنَا إِلَى آدَمَ مِنْ قَبْلُ فَنَسِیَ وَلَمْ نَجِدْ لَهُ عَزْمًا).در آغاز کار، ما به آدم فرمان دادیم ( که از میوه درخت ممنوع نخورد) ولی او فراموش کردوما ازاو اراده استواری مشاهده نکردیم

اسلام و اندیشه ی دینی بر این باور است که حواء از پهلوی چپ آدم به وجود آمده است، پس                

آیات قران این اندشه را تایید می کند آنجا که می فرماید که آدم و حواء از یک نفس آفریده شدند: (وَمِنْ آیاتِهِ أنْ خَلَقَ لَکُمْ مِنْ أنْفُسِکُمْ أزواجاً لِتَسْکُنُوا إلیها وَ جَعَلَ بَیْنَکُمْ مَوَدّهً و َرَحْمَهً)

از نشانه های او برای شما از ( جنس ) خودتان همسرانی را آفرید تا با ایشان انس و الفت بگیرید، و میانتان محبّت و مرحمت پدید آورد. ( روم / ۲۱)

یَا أَیُّهَا النَّاسُ اتَّقُوا رَبَّکُمُ الَّذِی خَلَقَکُمْ مِنْ نَفْسٍ وَاحِدَهٍ وَخَلَقَ مِنْهَا زَوْجَهَا وَبَثَّ مِنْهُمَا رِجَالا کَثِیرًا وَنِسَاءً وَاتَّقُوا اللَّهَ الَّذِی تَسَاءَلُونَ بِهِ وَالأرْحَامَ إِنَّ اللَّهَ کَانَ عَلَیْکُمْ رَقِیبًا)

ای مردم از ( خشم ) پروردگارتان بپرهیزید، پروردگاری که شما را از یک انسان بیافرید و ( سپس )

همسرش را از نوع او آفرید، و از آن دو نفر، مردان و زنان فراوانی ( بر روی زمین ) منتشر ساخت . و از ( خشم ) خدایی بپرهیزید که همدیگر را بدو سوگند می دهید، و بـپرهیزید از اینکه پیوند خویشاوندی را گسیخته داریـد ( و صله رحم را نادیده گیرید) ، زیــرا بی گمان خداوند، مراقب شما است ( و کردار و رفتار شما از دیده او پنهان نمی ماند). ( نساء /۱ (وَهُوَ الَّذِی أَنْشَأَکُمْ مِن نَفْسٍ وَاحِدَهٍ فَمُسْتَقَرٌّ وَمُسْتَوْدَعٌ قَدْ فَصَّلْنَا الآیَاتِ لِقَوْمٍ یَفْقَهُونَ).

او کسی است که شما را از یک شخص آفریده است که ( آدم است و او هم از خاک زمین است و زمـین هم در مدّت حیات ) محلّ استقرار و ( پس از مرگ ) محل تسلیم ( به خاک شما) است . ما آیات قرآنی و نشانه های جهانی خود) را برای کسانی بیان داشته ایم که ( آیات قرآنـی و نشانه های جهانی را چنان که باید) می فهمند.

(فَاسْتَجَابَ لَهُمْ رَبُّهُمْ أَنِّی لا أُضِیعُ عَمَلَ عَامِلٍ مِنْکُمْ مِنْ ذَکَرٍ أَوْ أُنْثَى بَعْضُکُمْ مِنْ بَعْضٍ).

پس پروردگارشان دعای ایشان را پـذیرفت ( و گفت: که ) من عمل هیچ کسی از شما را که به کار خاسته باشد، خواه زن باشد یا مرد، ضائع نخواهم کرد… پاره ای از شما از پاره دیگر هستید ( و همگی همنوع و همجنس می باشید)  (هن لباس لکم وأنتم لباس لهن).

آنان لباس شمایند و شما لباس آنانید. ( بقره/۱۸۷) (وَإنْ أرَدْتُمُ استِبْدالَ زَوْج مَّکانَ زَوْج , وَآتَیْتُمْ إحْداهُنَّ قِنْطارًا فَلا تَأخُذُوا مِنْهُ شَیئاً أتَأخُذُوْنَهُ بُهْتانًا وإثمًا مُّبینًا ؟ وَکَیْفَ تَأْخُذُونَهُ وَقَدْ أفْضى بَعْضُکُمْ إلى بَعْضٍ , وَأخَذْنَ مِنْکُمْ مّیثاقًا غَلیظًا)؟ اگر خواستید همسری را بجای همسری برگزینید، هر چند مال فراوانی هم مهر یکی از آنان کرده باشید، برای شما درست نیست که چیزی از آن مال دریافت داریـد. آیا با بهتان و گناه آشکار، آن را دریـافت می داریـد؟ ! ( مگر مؤمنان را چنین کاری سزد؟ !) . چگونه ( سزاوار شما است که ) آن را بازپس بگیرید؟ و حال آن که با یکدیگر آمیزش داشته اید و هر یک بر عورت دیگری اطّلاع پیدا کرده اید و ( گذشته از این ) زنان پیمان محکمی ( هنگام ازدواج ) از شما گرفته اند ( و خداوند برابر آن ، امر زناشوئی را حلال نموده است ) . ( نساء ۲۰ /۲۱)

جاهلیت قبل از اسلام زنها را به دور از اشتراک در امور عام المنفعه نگه میداشت، ولی اسلام این قید را برداشته و برای زن این فرصت را آماده کرده که بتواند در امور که برای خود و جامعه نفع دادر سهیم باشد؛ آنجاکه می فرماید : {وَالمُؤْمِنُونَ وَالْمُؤْمِنَاتُ بَعْضُهُمْ أَوْلِیَاء بَعْضٍ یَأْمُرُونَ بِالمَعْرُوفِ وَیَنْهَوْنَ عَنِ المُنکَرِ} (التوبه: ۷۱). یعنی: مردان مؤمن و زنان با ایمان، دوستان یکدیگرند به نیکی ها فرمان می دهند و از زشتیها باز می دارند.

اولین فردی که مشرف به اسلام شد یک زن بود { خدیجه رضی الله عنها }، اولین فردی که بخاطر اسلام شهید شد زن بود { سمیه بن خیاط رضی الله عنها } ، در اولین نشست برای پایه گذاری حکومت اسلامی ( بیعه العقبه ) دو تا از مشترکین آن، زنهای به نام نسیه بنت کعب الانصاری و اسماء بنت یزید الانصاری بودند.

در بیعت دخول به اسلام ، زنها محل جداگانه برای بیعت داشتند.

در بخش مالی نیز زنها سهم خود شان را داشتند.

در عهد نبوت زنها گروهی را تشکیل دادند که در بعضی امور با پیامبر همکاری نمایند، آن گروه زنی به نام وافده النساء را به نزد پیامبر فرستاند که پیامبر را از این شاهکار خبر دهد؛ پیامبر از شنیدن این خبر خورسند شدند.

زنها در امور دینی نیز سهم چشمگیری داشتند؛ از پیامبر حدیث روایت می کردند، در امور شرعی فتوی می دادند.

در بُعد سخنرانی و دعوتگری نیز کسانی را داشتند که سخنان شان قلب های مخاطبین را تکان می داد.

الله تعالی صدای زنی را که در مورد شوهرش با پیامبر جدال می کرد را می شنود، و به مناسبت آن سوره در کتاب مقدسش به نام آن نازل می کند.

زنها در میادین کار و زار هم با مردان قهرمانانه می رزمیدند، یکی از ابر قهرمانانی که تا آخرین نفس در میدان احد از پیامبر محافظت می نمود، زن بود.

در میدان تجارت و بازار _ ولایت حسبه_ نیز در زمان پیامبر عهده داری اش به دست زنی بود به نام سراء بنت نهک که در زمان عمر به عهده ی شفا بنت عبدالله سپرده شد.

تعداد کسانیکه تا رحلت پیامبر به اسلام گرویدند از یک لک و بیست و چهار هزار تن می گذشت، هشت صد تن آنان کسانی بودند که در مدرسه نبوت تربیت شده بودند و بیش از یک هزار تن آنان را زنها تشکیل می دادند؛ این عدد را تاریخ به خود ندیده که در وقت پایه گذاری یک حکومت و انقلاب، بیش از یک هزار آن را زن تشکیل داده باشد.

اسلام عزیز اینگونه زن را از قید بردگی آزاد نموده و صفحات تاریک و مکدر که از زنها در تاریخ بود، تبدیل به درخشان ترین صفحاتش نمود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *