پیروزی بدون زن!

بانوی مسلمان

د. عصام عبداللطیف فلیج/ برگردان: عبدالحکیم عطائی

در طول تاریخ و در عرصه های مختلف زندگی چه در خانه و خانواده و چه در میدان های کارزار کاری، علمی، امنیتی، تربیتی، اقتصادی و غیره، در تمامی بخش ها، زنان ثابت کرده اند که پشتیبان و حامی نخستِ مردان بوده اند؛ لذا «زندگی بدون زن، معنا و مفهومی ندارد» و بسیار نازیبا است، چرا که زن در زندگی بشر: مادر، خواهر، همسر، دختر، مادربزرگ، نواسه و.. است؛ بر این اساس، حیات و زندگی بشر بدون زن، محال است و انسان چارهٔ بدون از زن ندارد و زن در زندگی انسانی معلم، دعوتگر، عالم و دانشمند است، طبیب دردهای جسمی و بیماری های روحی بوده و پژوهشگر و محقق می باشد و حتی گاهی «انسانیتی است بدون مرز و محدودیت».

زن، نخستین انیس حضرت آدم علیه السلام و مادر حضرت عیسی و اولین حامی و پشتیبان پیامبران و انبیاء علیهم السلام و بهترین پناه‌جاه و تسکین دهنده رسول الله صلی الله علیه وسلم در نخستین روزهای کار دعوت و تبلیغ و اساسی ترین مرجع شرعی پس از رحلت آنحضرت صلی الله علیه وسلم بوده است.

سردار زنان اهل بهشت چهار زن هستند: مریم بنت عمران، فاطمه بنت رسول الله صلی الله علیه و سلم، خدیجه بنت خویلد، و آسیه. «و بدون شک فضیلت ام المومنین حضرت عائشه صدیقه بر سایر زنان، به مانند فضیلت و برتری غذای ثرید (ریزه شده) بر سایر غذاها است».

این ها زن هایی بوده اند که نام هایشان با الفاظ نبوی صلی الله علیه وسلم در اوراق زرین تاریخ ثبت و ضبط شده است.

در طول تاریخ، چقدر زن هایی بوده اند که در هنگام خروج شوهرانشان به‌سوی میدان های جهاد یا سفرهای تجارتی، از خانه و کاشانه شان محافظت کرده و عهده دار مسئولیت و سرپرستی خانه و خانواده شان بوده اند! چقدر زن هایی بوده اند که فرزندان یتیم خود را به درستی تربیت کرده اند تا علم بیاموزند و در تاریخ اسلام نامهای شان را به عنوان علم داران میدان های علم و دانش جاویدان گردد! چقدر زن هایی بوده اند که پس از اسارت شوهرانشان توسط دستگاه های حکومت های غدار و ظالم و ستم کار، توانسته اند فرزندانشان را به بهترین صورت تربیت کنند! چقدر زن هایی بوده اند که در اوج مشکلات و سختی های روزگار و در بطن ناهنجاری های عصر، شوهرانشان را همیاری و همکاری می نموده اند!

پژوهشگران دانشگاه «جان هاپکینز John Hopkins» آمریکا به این نتیجه رسیده اند که هرگاه زن ها در مدت زمان طولانی ای از شوهرانشان دور باشند، احساس تنهایی و غم و اندوه می کنند و درد هجران بر سراسر وجودشان خیمه می‌زند و مردان در حدود سنین (۵۵) سالگی در غیاب همسران شان، در غذاخوردن و انجام امور زندگی و در رسیدگی به ظاهر و سیمای شان، اهمال و بی توجهی و کم دقتی می کنند و خانه نشین می شوند.

همچنین نتایج تحقیقات مذکور نشان می دهد مردانی که همسرانشان را از دست داده‌ اند، اغلباً (۶۳) سال بیشتر عمر نمی کنند.

بی تردید زنان در تغییر مزاج، طبیعت و رفتار مردان نقش اساسی و تأثیر به سزایی دارند؛ چنانکه در نتایج تحقیقات یک شرکت داروسازی آلمانی آمده است: «مردانی که شریک زندگی شان در قید حیات است، نسبت به مردانی که تنها زندگی می کنند، از صحت و سلامتی بهتری برخوردار هستند».

همه ساله در جهان ویژگی ها و خصوصیات چشمگیر و بزرگی برای مادران کشف و هویدا می شود، که اکثر آن مادران تحصیل کرده و دانش آموخته هم نیستند ولی اثرات آن ویژگی ها و خصوصیاتی که در وجود فرزندان و نسل نوخیز آنان متبلور می گردد، محصول دانش، فکر، فرهنگ و یا زایده اخلاق و دیانت و سیرت آنان است؛ چنانکه شاعر دُرسخن، حافظ ابراهیم رحمه‌الله سروده است:

مادر، مدرسه ای است که هرگاه آن را درست و اساسی آماده و تربیت کنی، درواقع یک سپاه و ارتش غیور و پاک نژاد را به درستی تربیت کرده ای.

امت امروزی؛ زادهٔ بطن مادرانی است که در زمان خود و در جغرافیای زندگی خود بهترین ها بوده اند که وجودشان در هر میدانی، ضامن پیروزی و کامیابی بوده است و ما امروزه چاره ای نداریم جز اعتماد به میراث ارزشمند حیات عزتمند آنان و حرمت گذاری به ساحت محترم درس های معنوی آنان که باید در هر شرایطی حقوق آنان را ادا نماییم و شأن و جایگاه شان را بدانیم و منزلت و مقام شان را بشناسیم.

پس زن در هر عرصه ی از عرصه های زندگی و در هر برهه ی  از زمان و در هر ساحه جغرافیایی نقش برازنده ی دارد و اساساً یک تکیه گاه بس قوی، نیرومند، محکم و دژمانندی برای مردان است حالا چه آن مردان پدر و برادر باشند یا همسر و فرزند و من با صراحت تمام و با جرئت کافی اعلان می کنم که: «پیروزی بدون زن ناممکن است».

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *