ما از تو دفاع خواهیم کرد!

دنیای جوان سلایدر مطالعات اسلامی

نوشته: نورالدین قلاله (اسلام اونلاین)
برگردان: شفیع فرحان/عضو مرکز مطالعات اندیشه و دعوت اسلامی 

دانلود فایل pdf مقاله

این روزها مسلمانان در سراسر جهان اسلام خشمگین اند و پس از توهین‌های مکرر به اسلام و رسول گرامی صلی‌الله‌علیه‌وسلم که تحت پروژه‌ی کاریکتور انجام شد و دفاع از آزادی عقیده‌ و بیان تعبیر گردید، راه‌ و روش‌های بسیاری برای رد و مقابله با این توهین روی دست گرفته شد.
البته، هر مسلمانِ معتقد و با اخلاص به دنبال عمل واکنشی‌ای‌ست که در این شرایط سزاوار است انجام شود و می‌اندیشد چطور می‌باید جلو توهین به پیامبر را گرفت، چگونه به این مبارزه طلبی پاسخ داد، چسان دست اندرکاران و مسئولین این پروژه به سزای اعمال‌شان برسند و اینکه چطور و برای همیشه ریشه توهین به پیامبر اسلام در ممالک غربی خشکانده شود.
از اینرو، توده‌ای از مسلمانان جهان خشم و غضب‌شان را در قالب تبلیغ اخلاق، تعالیم ارزشمند و قامت درخشنده و والای رسول گرامی صلی‌الله‌علیه‌وسلم ریختند تا برای جهانیان عرضه شود.
عده‌ای خواهان هرگونه برخورد قانونی برای پیشگیری توهین به ساحت پاک رسول گرامی صلی‌الله‌علیه‌وسلم شدند.
و گروهی از مسلمانان جهان گفتند: پایین‌ترین درجه‌ی ایمان آنست که در مقابل این توهین و استهزا به پیامبر گرامی صلی‌الله‌علیه‌وسلم کالاهای کشورهای دخیل و عامل این پروژه تحریم و با آن‌ها قطع رابطه شود.
در واقع، اگر به قرآن و سیرت پاک رسول گرامی صلی الله علیه وسلم بنگریم، یا به سیرت خلفای راشدین- رضوان الله تعالی علیهم اجمعین- مراجعه نموده و تاریخ اسلام را ورق بزنیم، در می‌یابیم که اسلام راه حل این مشکل را بیان نموده؛ زیرا اسلام چنین حالاتی را زیاد تجربه کرده است.
اسلام با احکام و فرامین زیادی از عقیده محافظت کرده است و در طول تاریخ این احکام جلو رسوخ و دست اندازی به مقدسات اسلام را گرفته است و این حفاظت تنها در محدوده‌ی دولت اسلامی اِعمال نشده، بلکه در سرزمین‌های غیر اسلامی نیز وجود داشته است.
قابل ذکر است که رسول گرامی صلی الله علیه و سلم طعم تلخ انواع و اقسام اذیت و آزار از هرنوع آن را، از استهزا گرفته تا برخورد فیزیکی، هم در زندگی و هم بعد از وفات چشیده اند. چند نمونه از این اذیت‌ها را می‌توان این‌گونه برشمرد: رسول گرامی صلی الله علیه وسلم نماز می‌خواند، شخصی بر پشت آن‌حضرت صلی الله علیه وسلم روده های شتر را انداخت، رسول الله صلی الله علیه وسلم راه می‌رفت زنی خارها را سر راه ایشان قرار داد و دیگری خاکروبه‌ها را به دَم دروازه‌ی خانه ایشان ریخت و شخصی بر سر رسول گرامی صلی الله علیه وسلم خاک پاشید. و امروز هم، جهان کفر پر از بدبینی به اسلام و رسول الله گرامی صلی الله علیه وسلم است. از اینرو توهین به پیامبر صلی الله علیه وسلم در تاریخ ریشه دارد و یک امر تکرار شده‌ای است و لذا ستم و ظلم بر مسلمانان از دریچه اسلام در برخی کشورها یک امر طبیعی به حساب می‌آید.
از جمله آیات قرآن که حالات این چنانی را راه‌گشایی و تفسیر می‌کند، این قول الله متعال است که می‌فرماید: «فاصدع بماتومر واعرض عن المشرکین. انا کفیناک المستهزءین» [حجر:۹۵-۹۴ ] (پس آشکار کن آنچه را که فرمان می‌یابی و از مشرکان روی‌گردان).
این آیه را قرطبی چنین تفسیر کرده است: «بماتؤمر» یعنی بدانچه مأمور شدی، یعنی پیام خداوند را به تمام مخلوقاتش از جهت اتمام حجت برسان و الله تعالی تو را بدین امر فرموده است. «الصدع» به‌معنای شق و شکاف است؛ اهل زبان می‌گویند: تصدع القوم- ای تفرقوا، یعنی قوم متفرق و پراکنده شدند. «واعرض عن المشرکین» یعنی به استهزای‌شان اهمیت نده و به‌سخنان‌شان توجه نکن. بدون شک خداوند تو را از آنچه می‌گویند منزه و پاک داشته است. در این آیه الله تعالی به پیامبر خود می‌گوید: غیر از الله متعال از هیچ‌کس نترس؛ زیرا خداوند تو را در مقابل کسانی‌که با تو دشمنی می‌کنند، کافیست، چنان‌که تو را از شر استهزاگران در امان داشت.
و از سنت‌های خداوند اینست، کسانی‌که رسول گرامی صلی الله علیه وسلم را اذیت می‌کنند، در دنیا به دست مسلمانان مجازات کند و اگر در دنیا مجازات نکرد، الله متعال در آخرت انتقام سخت و شدید از آنها خواهد گرفت و بی‌گمان خداوند او را کافیست.
در سیرت نبوی و دوره‌های بعد حوادث زیادی است که شاهد این امر است.
اهل سنت معتقدند کسی‌که صحابه را اذیت می‌کند یا دشنام می‌دهد، به‌ویژه صحابی‌ای که فضیلتش به تواتر ثابت است، اسلامش در لبه‌ی پرت‌گاه هلاکت قرار می‌گیرد که توبیخ چنین شخصی الزامی و ادب کردنش واجب است. حال این دیدگاه در خصوص انبیای خدا و به‌ویژه رسول گرامی صلی الله علیه وسلم چگونه به کرسی عمل نشانده خواهد شد! اگر کسی رسول گرامی صلی الله علیه وسلم را اذیت کند چه باید کرد؟!
الله تعالی می‌فرماید: «إن الذین یؤذون الله و رسوله لعنهم الله فی الدنیا و الآخرۀ و أعد لهم عذابا مهینا» [احزاب: ۵۷] (کسانی‌که خداوند و رسولش را آزار می‌رسانند، خداوند آنان‌را در دنیا و آخرت نفرین می‌کند و عذاب خوارکننده‌ای برای‌شان تهیه می‌بیند).
الله تعالی در قرآن از آزار دهندگان رسول گرامی به «المستهزئین» تعبیر کرده است و این بدین معناست که کمترین چیزی که رسول الله صلی الله علیه وسلم را بدان اذیت می‌کنند استهزا است. بدون شک الله تعالی راه‌های دیگر اذیت رسول گرامی صلی الله علیه وسلم را به روی آن‌ها بسته است و این کرم و لطف الله متعال به رسولش می‌باشد.
معنی «الکفایه» در قرآن، یعنی کافی (کفایت کننده) امور مکفی (کفایت شونده) را به دوش می‌گیرد. پس کافی کسی است که متولی و مسئول عمل غیر خود است؛ زیرا هم توانایی‌اش بیشتر است و هم سلامتی و راحتی کفایت شونده را می‌خواهد. لذا مقصد خداوند از جمله «کفیناک» انتقام گرفتن از دشمنان و راحت بودن پیامبر صلی الله علیه وسلم در برابر استهزای‌شان می‌باشد.
داستانی که در شأن نزول این آیه آمده و بیانگر هلاک شدن یکایک استهزا کنندگان است، معروف می‌باشد، چنان‌که سیره‌دانان و مفسرین آن‌را بیان کرده اند. و گفته شده آنان چندتا از رؤسای قریش بودند، از جمله: ولید بن مغیره، عاص بن وائل، اسود بن مطلب، ابن عبد یغوث و حارث بن قیس. که هرکدام به صورت فجیعی هلاک شدند.
و اینگونه نیست که رسول گرامی صلی الله علیه وسلم اولین پیامبری باشد که توهین یا استهزا شده است، بلکه الله متعال رسول گرامی صلی الله علیه وسلم را به اینکه برادران او، انبیای قبلی نیز طعم تلخ استهزا را چشیده اند، تسلی می‌دهد؛ زیرا هیچ یک از انبیا علیهم السلام از اذیت و تمسخر مصئون نماندند.
الله تعالی می‌فرماید: «ولقد استهزئ برسل من قبلک فحاق بالذین سخروا منهم ما کانوا به یستهزئون» [انعام: ۱۰] (بی‌گمان پیامبران پیش از تو مورد استهزا قرار گرفته‌اند و همان چیزی‌که پیامبران را بدان مسخره می‌کردند، مسخره‌ کنندگان را فراگرفته است).
نباید فراموش کرد که استهزا هنجار و سلاح آشکار طاغوتیان بوده است و این ابزار همیشه آن‌ها را سواری داده است- به‌ویژه در زمان ضعف مسلمانان- با این حال، الله تعالی رسول گرامی‌اش را کفایت کرده و استهزا و عاملین آن‌را دفع نموده است.
بدین‌سان، دفاع خداوند از پیامبرش در برابر مکر استهزا کنندگان همه شمول است؛ همه ادوار و زمان‌ها را شامل می‌شود، انواع و اقسام دشمنان را در برمی‌گیرد، سرزمین های مختلفی را احاطه می‌کند و این دفاع در مقابل انواع روشهای تمسخر، چه کم و چه زیاد، کارساز بوده است؛ زیرا رسالت رسول گرامی صلی الله علیه وسلم آخرین رسالت است و الله متعال ضمانت جاویدانی آن را نموده است، تا آنگاه که زمین و آن‌چه در آن است به او تعلق گیرد
از اینرو، تمسخر و استهزای دشمن تاثیری روی جاودانگی که مطابق خواست الله متعال است و الله متعال ضمانت آنرا نموده است، ندارد.
چنانکه حکمت و رحمت خداوند تقاضا می‌کند که این استهزاها سبب ترس و دوری مردم از پیروی حق نشود؛ چنان حقی که رسول گرامی صلی الله علیه وسلم بدان مزین است و بقا و هستی شریعت الله متعال بدان استوار است.
از طرفی عفونت این استهزاها در مقابل نام والا و بلند رسول گرامی صلی الله علیه وسلم باد هواست و تاثیری ندارد.
باید خاطر نشان کرد که الله متعال از روش‌های زیادی برای دفاع از رسول گرامی صلی الله علیه وسلم در برابر استهزا کنندگان کارگرفته است که از آن جمله می‌توان گفت: با وجود توهین‌ها و بدبینی‌ها، محبت رسول گرامی صلی الله علیه وسلم را در قلب‌های مسلمانان بازیافت و تازه کرده است، تا باشد که این توهین‌ها اخگری شود که به‌واسطه آن بوی خوش عطر محبت رسول گرامی صلی الله علیه وسلم در قلب‌های مومنان بدمد و بوی مسک آن جهان را حاطه کند.
امروزه آن بانگ و هیجان مسلمانان را که در تمام نقاط جهان برای دفاع از رسول گرامی صلی الله علیه وسلم می‌بینیم، بخش کوچکی از مقاومت در برابر توهین، ظلم و تمسخر است.
بدینسان، علاوه از آنکه الله متعال استهزا کنندگان را کفایت کننده است، بر هر مسلمان و مومن واجب است که رسول گرامی صلی الله علیه وسلم را اندازه توان و قدرت خود نصرت کند و بزرگ بدارد؛ زیرا کامیابی و رستگاری در گروی این امر است؛ الله متعال می‌فرماید: «فالذین آمنوا به و عزروه و نصروه واتبعوا النور الذی انزل معه اولئک هم المفلحون» [اعراف: ۱۵۷] (پس کسانی‌که به او ایمان بیاورند و از او حمایت کنند و وی را یاری دهند و از نوری پیروی کنند که به همراه او نازل شده است، بی‌گمان آنان رستگارند).
به یقین، الله متعال به نصرت و مراقبت رسولش صلی الله عله وسلم و به دفاع از او در مقابل بدی‌ها و تهمت‌ها، تعهد کرده است. خداوند می‌فرماید: «یا ایهاالرسول بلغ ما أنزل الله إلیک من ربک وإن لم تفعل فما بلغت رسالته والله یعصمک من الناس إن الله لا یهدی القوم الکافرین» [مائده:۶۷] (ای فرستاده! هرآنچه از سوی پروردگارت برتو نازل شده است برسان و اگر چنین نکنی رسالت خدا را نرسانده‌ای و خداوند تورا از مردمان محفوظ می‌دارد، خداوند گروه کافران را هدایت نمی‌نماید)
برخی از مردم می‌پرسند: معنی اینکه خداوند رسولش را در مقابل بدی‌ها محافظت می‌کند و استهزا کنندگان را کفایت می‌کند، چیست؟ در حالی‌که رسول الله صلی الله علیه وسلم هر روزه توهین می‌شود!
پاسخ اینست که استهزا و دروغ بستن‌های آن‌ها باطل و بلا اثر است و بر رسول گرامی صلی الله علیه وسلم، دعوت و رسالتش تاثیر ندارد. از اینرو، اهداف و مقاصدشان به کرسی تحقق نمی‌نشیند و برعکس نقشه‌ها و پلان‌های‌شان نتیجه می‌دهد؛ چنان‌که در نتیجه توهین‌های شان مسلمانان بیدارتر می‌شوند، علاقه‌ها و محبت‌ها برای شناخت این شخصیت افزود می‌گردد و در حقیقت، به جای آنکه بدی کرده باشند، نا خودآگاه و غیر ارادی نیکی کرده اند. این‌جاست که به حقیقت پی می‌برند و پس از دیدن عظمت و بزرگی رسول گرامی صلی الله علیه وسلم و دانستن رحمت و رافت‌اش، یا ایمان می‌آورند و یا به او صلی الله علیه وسلم احترام گزارده و تقدیرش می‌کنند.
در کل فرموده خداوند متعال: «انا کفیناک المستهزئین الذین یجعلون مع الله الها آخر فسوف یعلمون» [حجر:۹۵-۹۶] بیان‌گر آنست که استهزا کنندگان به رسول گرامی صلی الله علیه وسلم، با این‌حال که از بزرگان قومی و روسای دارای شأن‌وشوکت بودند، الله متعال به دفاع از رسولش صلی الله علیه وسلم همه آن‌ها را قلع و قمع کرده است، و البته رسول گرامی‌اش را از کسانی‌که پایین‌تر و پست‌تر از آنها است، به طریق اولی کفایت می‌کند؛ زیرا این وعده خداوند به رسولش است که از او در برابر استهزا کنندگان حفاظت می‌کند و خداوند آن‌ها را با انواع مجازات و تنبیه کافیست.
الله متعال همیشه به وعده‌اش وفا کرده است؛ زیرا هیچ شخصی به رسول گرامی صلی الله علیه وسلم استهزا نکرده است مگر آن‌که پس از استهزا الله متعال او را هلاک کرده است و مزه بدترین قتل را به او چشانده است. الله متعال می‌فرماید: «فسیکفیکهم الله و هو السمیع العلیم» [بقره:۱۳۷] (و خداوند تورا بسنده خواهد بود و او تورا از ایشان نجات خواهد داد و او شنوا بیناست).
حال کسی را که با رسول گرامی صلی الله علیه وسلم دشمنی می‌کند و او را آزار می‌دهد، ببینید. در همین دنیا و نرسیده به آخرت سر انجام او چگونه خواهد بود. الله متعال می‌فرماید: «إن شانئک هوالأبتر» [کوثر:۳] (بدون شک دشمن کینه‌توز تو بی خیر و برکت ودبی نام‌و نشان خواهد شد).
و درجای دیگر می‌فرماید: «إن الذین یؤذون الله و رسوله لعنهم الله فی الدنیا و الآخره و أعد لهم عذابا مهینا» [احزاب:۵۷] (کسانی‌که خدا و پیغمبرش را آزار می‌رسانند، خداوند آنان را در دنیا و آخرت نفرین می‌کند و عذاب خوارکننده‌ای برای شان تهیه می‌بیند).

در آخر، از الله متعال می‌خواهیم به نصرت رسول گرامی‌اش صلی الله علیه ویلم بشتابد و اسلام و مسلمانان را غالب سازد!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *