سیرتی کامل و الگویی تمام عیار

دنیای جوان سلایدر مطالعات اسلامی

«تنها زندگی پیامبر صلی الله علیه وسلم بیانگر اعمال متعدد و متنوع می ‎باشد، به نحوی که می‎ توان برای بشریت در مراحل و ادوار مختلف زندگی، منهجی درست و اسوۀ نیک باشد. زیرا زندگی رسول الله صلی الله علیه وسلم جامع اخلاق والا، عادات نیک، عواطف ارزنده و متعادل و انگیزه‎ های قوی و درست می‎ باشد.

آری عزیزم!

اگر غنی و توانگر هستی به رسول الله صلی الله علیه وسلم اقتدا کن، هنگامی ‎که تاجر بود و با اموال‎ شان در مسیر حجاز و شام تردد می‎ کرد و هنگامی‎ که گنجینه ‎های بحرین به اختیارشان بود.

اگر فقیر و تنگدست هستی، باز هم از رسول الله صلی الله علیه وسلم اسوه بگیر، زمانی‎که در شعب ابی طالب محاصره بود و زمانی که به مدینه هجرت نمود و از متاع دنیا چیزی با خود همراه نداشت.

اگر پادشاه و فرمانروا هستی! به سنن و اعمال رسول الله صلی الله علیه وسلم اقتدا کن، هنگامی که فرمانروایی عرب را بدست داشت و آن سرزمین با بزرگان و اشرافش تحت امر ایشان بود.

اگر رعیتی ضعیف و ناتوان هستی! اسوۀ نیک از رسول الله صلی الله علیه وسلم داری، وقتی که در مکه تحت تسلط نظام مشرکین بود.

اگر فرماندۀ موفق و فاتح هستی! روز‎های پیروزی رسول الله صلی الله علیه وسلم را در بدر و حنین و فتح مکه، الگوی خویش گردان.

اگر خدای ناکرده فرمانده‎ای شکست‎خورده هستی! پیامبر صلی الله علیه وسلم را در روز احد ملاحظه کن، هنگامی که در بین یاران به خون‎خفته و مجروحِ خویش بود.

اگر معلم هستی! پیامبر صلی الله علیه وسلم را بنگر که اصحاب‎شان را در صفه (صحن) مسجد تعلیم می‎دهد.

اگر دانش‎آموز و در طلب علم هستی! زانو زدن پیامبر صلی الله علیه وسلم را در جلوی جبرئیل (روح الأمین) که هدایت را از وی در می‎یافت، تصور کن.

اگر واعظ، خیر‎خواه و مرشد امین هستی! به سخنان پیامبر صلی الله علیه وسلم گوش بده که مردم را بر فراز منبر مسجد نبوی نصیحت می‎نماید.

اگر می‎خواهی حق را بر پا و معروف را آشکار نمایی و مددکار و همراه نداری! به پیامبر صلی الله علیه وسلم بنگر که در مکه ضعیف است و از همراه و همکارخبری نیست و لی با وجود این، مردم را به حق فرا می‎خواند و حق را اعلان می‎نماید.

اگر دشمنت را شکست دادی و شوکتش را درهم شکستی و پوزه‎اش را به خاک مالیدی! به رسول الله صلی الله علیه وسلم بنگر روزی که پیروز‎مندانه وارد مکه شد.

اگر می‎خواهی به مشاغلت و به زمین و املاکت رسیدگی کنی! به پیامبر‎ صلی الله علیه وسلم بنگر هنگامی که زمین‎های بنی‎نضیر، خیبر و فدک را مالک بود و چگونه از عهده‎شان برآمد و آن‎ها را اداره نمود و به افرادی سپرد که به نحو احسن مسئولیت را انجام دادند.

اگر یتیم هستی! به جگر گوشۀ آمنه و عبدالله بنگر که از دنیا رفتند و طفل شیر‎خوارشان را به جای گذاشتند.

اگر خورد سال هستی! به آن کودک بزرگوار بنگر هنگامی که حلیمه مهربان او را شیر می‎داد.

اگر نوجوان هستی! سیرت چوپان مکه را بخوان.

اگر تاجر و در حال سفر هستی و کالای بازرگانی همراه داری! به احوال سالار کاروان، که به قصد بُصرا در حرکت است بنگر.

اگر قاضی و داور هستی! به آن داوری بنگر که قبل از طلوع خورشید به طرف کعبه در حرکت است و می‎خواهد حجر‎الأسود را در جایش بگذارد و بزرگان مکه نزدیک است یکدیگر را بکشند و آنجا در صحن مسجد نبوی نگاه کن، پیامبر صلی الله علیه وسلم چگونه با عدالت تمام در بین مردم داوری می‎نماید؛ فقیر تنگدست و غنی توانگر در برابر او یکسان است.

اگر شوهر هستی! سیرت مقدس و زندگی پاک شوهر خدیجه و عائشه را بخوان.

اگر پدر دارای فرزند هستی! از پدر فاطمه الزهراء و جد حسن و حسین، آنچه را دارا بود یاد بگیر.

هر که هستی! و هر شغلی که داری!

هر بامدادی که بیدار می‎شوی و هر شبی که می‎خوابی و به هر نحوی که شب و روزت را سپری می‎کنی، حتما در زندگی پیامبر‎ صلی الله علیه وسلم برایت هدایت و الگوی نیک وجود دارد؛ الگویی که نورش تاریکی‎های زندگی را می‎زداید و در پرتواش ظلمت زندگی از بین می‎رود.

خلاصه این‎که می‎توانی تمام نابسامانی‎های زندگی‎ات را با حیات مبارک‎شان سامان بخشی و انحرافات خویش را با سنن سنیّه‎اش اصلاح نمایی.

شکی نیست که سیرت پاک و جهان‎شمول رسول الله صلی الله علیه وسلم معیاری است اخلاقی و ارائه‎دهندۀ بهترین فرامین برای تمام انسان‎های روی زمین، در تمام احوال و مراحل زندگی‎شان.

سیرۀ محمدی صلی الله علیه وسلم نوریست برای پویندگان نور، هدایتش چراغی است فرا‎راه جویندگان هدایت؛ راهنمایی‎اش پناه‎گاهی است برای هر تلاش‎گر و راهنما‎جو».

 

(منبع: الرساله المحمدیه، سخنرانی پنجم با عنوان «السیره المحمدیه من ناحیتها الجامعه»، ص:۱۱۷ ـ ۱۱۸، چاپ داربن کثیر دمشق.)

 

ترجمه: مرکز مطالعات اندیشه و دعوت اسلامی ـ افغانستان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *