رمضان فرصتِ رسیدگی به 11 ماهِ گذشته

دنیای جوان

نوشته: احمدذکی ذکا

بدون شک روزه ماه مبارک رمضان یکی از پایه های بنیادی دین اسلام بشمار می رود: «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُتِبَ عَلَيْكُمُ الصِّيَامُ كَمَا كُتِبَ عَلَى الَّذِينَ مِنْ قَبْلِكُمْ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ»؛ [بقره:۱۸۳] ای كسانی كه ايمان آورده ‌ايد! بر شما روزه واجب شده است، همان گونه بر كسانی كه پيش از شما بوده ‌اند واجب بوده است تا باشد پرهیزگار شوید.

«بُنِيَ الْإِسْلَامُ عَلَى خَمْسٍ: شَهَادَةِ أَنْ لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ، وَأَنَّ مُحَمَّدًا رَسُولُ اللَّهِ، وَإِقَامِ الصَّلَاةِ، وَإِيتَاءِ الزَّكَاةِ، وَالْحَجِّ، وَصَوْمِ رَمَضَانَ». [بخاری:۸] اسلام برپنج اساس،بنا نهاده شده: گواهی دادن به یگانگی خدا و بنده و پیامبر بودن پیامبر خدا،علیه السلام. بر پای داشتن نماز. پرداختن زکات. حج خانه ی خدا. روزه ی رمضان.

مسلما که این ماه نزد خدای یگانه با ارزش تر از بقیه ماه های سال است؛ بفرموده امام ابن جوزي رحمه الله: « ماه رمضان در برابر ديگر ماه ها، مانند يوسف عليه السلام در برابر بقيه برادرانش است، پس همانطور كه يوسف عليه السلام دوست داشتني ترين فرزند نزد يعقوب عليه السلام بود، رمضان نيز دوست داشتني ترين ماه نزد الله است». [شرح فارسی عمده الاحکام:۵۷]

افزون بر موارد یاد شده، رمضان ماه ضیافت و مهمانی خدای یگانه است، البته نه ضیافت خوردن و نوشیدن؛ بل ضیافت عطوفت، مهربانی، صفایی دل و بخشش گناهان است. ضیافتی که سفرهایش جهت پذیرایی مهمانان یکماه تمام پهن شده است. گذشته از اینها ماه رمضان یک فرصتی استثنایی برای رسیدگی به پرونده ۱۱ ماهه بندگان است. و می توان گفت که این ماه یک راه میانبر و فرمول اسرار آمیز برای محو ونابودی گناهان و رسیدن به خدا است. سعادت و نیکبختی در این ماه نصیب کسی خواهد شد که با انجام اعمال پسندیده و عادات خوب از این فرصت استفاده بهینه نماید، و خویشتن را مهماندار سفره بخشایش الهی قرار دهد. « مَنْ قَامَ رَمَضَانَ إِيمَانًا وَاحْتِسَابًا غُفِرَ لَهُ مَا تَقَدَّمَ مِنْ ذَنْبِهِ»؛ [بخاری:۳۷] کسی که از روی ایمان و به نیت پاداش قیام رمضان کند گناهان گذشته او بخشیده می شود.

«إِذَا جَاءَ رَمَضَانُ فُتِحَتْ أَبْوَابُ الْجَنَّةِ»؛ [بخاری:۱۸۹۸] هنگام حلول ماه رمضان دروازه های بهشت گشوده می شود.

«إذا دَخَلَ شَهْرُ رَمَضَانَ، فُتِّحَتْ أَبْوَابُ السَّمَاءِ، وَغُلِّقَتْ أَبْوَابُ جَهَنَّمَ، وَسُلْسِلَتِ الشَّيَاطِينُ»؛ [بخاری:۱۸۹۹] وقتی ماه رمضان داخل می شود درب های آسمان باز کرده می شود، و دروازه های جهنم بسته می شود هم چنان شیطان ها زنجیر بند می شوند.

با اندکی تامل در روایات یاد شده پی خواهیم برد که همه این روایات در حقیقت کوتاه ترین راه رسیدن به خدا را برای بندگان نشانه گذاری می کند.

گزیده سخن اینکه در گذشته و امروز این یک اصل پذیرفته شده است که زندانی های که می خواهند خود را بی گناه ثابت کنند و دستگاه حکومت به پرونده بلا تکلیف شان رسیدگی کند دست به اعتصاب غذایی می زنند، به اصطلاح اسلامی روزه می گیرند، روزها و شب ها چیزی نمی خورند و در نهایت پیروز شده و به پرونده شان رسیدگی صورت می گیرد.  افزون بر باورهای دینی ما نسبت به این ماه می توان گفت رمضان بسان اعتصاب غذایی می ماند تا خداوند پرونده ۱۱ ماهه بندگان را نگریسته و کار کردهای سیاه آنان را محو کند و از گناه و خطاء شان در گذر شود. در حقیقت روزه رمضان یک بهانه ای است برای رسیدگی به اعمال نامه ماه های گذشته. پس می باید بندگان از این فرصت استفاده اعظمی نمایند تا از بند گناه و زندان نفس رهایی یابند. و سعادت دارین نصیب حالشان گردد.

ارتباط با ما:

ـ شماره تماس: 0747877851

ـ وب سایت: www.adacenter.net

ـ ايميل: adacenter.net@gmail.com

ـ کانال تلگرام: t.me//adacenter

ـ فیسبوک: مرکز مطالعات اندیشه و دعوت اسلامی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *