سلامت جان انسان از دیدگاه اسلام و نظام‌های غیر اسلامی

Uncategorized انگلیسی انگلیسی600 سلایدر مطالعات اسلامی
نویسنده: احمدزکی زکا / عضو مرکز مطالعات اندیشه و دعوت اسلامی – افغانستان
دین اسلام پاکیزه‌ و مقدس است، بدین لحاظ پاکیزه‌گی را پاس می‌دارد. و به خوردن چیز‌های پاک تشویق می‌کند. خوردنی‌ها و نوشیدنی‌هایی‌ را که اسلام برای آدمی در حالات عادی ممنوع قرار داده‌، بدون علت نیستند. خوردن چیزهای ناپاک حتما یا بر جسم آدمی و یا هم بر روح و روان وی مضر واقع می‌شود. از باب نمونه می‌توان به خوردن گوشت خوک اشاره نمود. براساس نص صریح خوردن گوشت خوک در اسلام ممنوع قرار داده شده است. به این آیت دقت کنید: «إِنَّمَا حَرَّمَ عَلَیْکُمُ الْمَیْتَهَ وَالدَّمَ وَلَحْمَ الْخِنْزِیرِ وَمَا أُهِلَّ بِهِ لِغَیْرِ اللَّه» بقره: ۱۷۳. (آنچه را که مشرکان و یهودیان و دیگران حرام می‌دانند، حرام نیست، بلکه خداوند) تنها مردار و خون و گوشت خوک و آنچه نام غیرخدا (به هنگام ذبح) بر آن گفته شده باشد (و به نام بتان و شبیه آنها سر بریده شود) بر شما حرام کرده است).
در این آیه، گوشت خود مرده، خون و گوشت خوک سه موردی است که استفاده از آنها ممنوع شده است.
بدون تریدید، قوانین بهداشتی، حفظ نظافت و سلامت محضِ افراد جامعه هدف اصلی آیه می‌باشد. موارد یاد شده برای جسم آدمی می‌تواند مضر واقع شود. دوری جستن از مواد و اجسامی که ممکن است ایجاد بیماری کنند، یا منبع پراکنده شدن بوی بد باشند، مورد توجه قرار گرفته و در ردیف نخستین دستورات بهداشتی واقع شده است.
براساس تحقیقات طبی و تجربه‌ی آدمی این سه مورد به جسم انسان زیانمند است. ثبوت این مدعی را می‌توان در گوشت خوک دریافت، زیرا چند روز قبل، یک ویروس جدید آنفلوآنزای خوکی با پتانسیل همه‌گیری جهانی، در چین شناسایی شد.
مورد چهارمی حیوانی است که به هنگام ذبح بر آن نام غیر خدا گفته شده باشد و به نام بتان و شبیه آنها سر بریده شود. حتی اگر جانور حلال گوشت هم باشد استفاده از آن ممنوع شده است.
شاید استفاده از این مورد، در ظاهر برای جسم آدمی مضر واقع نشود. اما اگر انسان، باورمند به خدا باشد بدون شک بر سلامت و روان باطنی وی آسیب می‌زند.
زیرا در باورها دینی گفتن نام خداوند هنگام ذبح جانور از یک سو سپاس‌گزاری خالق می‌شود که این جانور را در خدمت وی قرار داده است و به سبب ذبح آن، مورد مواخذه قرار نمی‌گیرد و هم چنان نیازمندی او از این طریق رفع می‌شود و از سوی دیگر اگر احتمال وجود ضرری در بدن آن حیوان باشد با گفتن نام الله، ضرر احتمالی ممکن از بین برود و آن حیوان پاک و بی‌ضرر شود.
با این بیان، نتیجه می‌گیریم که اگر جانور به نام غیر خداوند ذبح شود افزون بر نافرمانی از دستور الهی، این معنا را افاده می‌کند که بتان و خدایان باطل می‌توانند ضررهای احتمالی را بزدایند و بایستی از آنان بزرگ‌داشت و تقدیر و سپاس‌گذاری نمود.
این در حالی است که غیر از خداوند هیچ کس قادر مطلق به رساندن نفع و زدودن زیان نیست. «قُلْ أَتَعْبُدُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ مَا لَا یَمْلِکُ لَکُمْ ضَرًّا وَلَا نَفْعًا ۚ وَاللَّهُ هُوَ السَّمِیعُ الْعَلِیمُ» مائده: ۷۶. (بگو: آیا جز خدا کسی و چیزی را می‌پرستید که مالک هیچ سود و زیانی برای شما نیست؟ و خدا شنوای (اقوال و) آگاه (از اعمال شما) است).
«وَاتَّخَذُوا مِنْ دُونِهِ آلِهَهً لَا یَخْلُقُونَ شَیْئًا وَهُمْ یُخْلَقُونَ وَلَا یَمْلِکُونَ لِأَنْفُسِهِمْ ضَرًّا وَلَا نَفْعًا وَلَا یَمْلِکُونَ مَوْتًا وَلَا حَیَاهً وَلَا نُشُورًا» فرقان: ۳. (مشرکان) سوای خدا، معبودهایی را برگرفته‌اند (و به پرستش اصنام و کواکب و اشخاصی پرداخته‌اند) که چیزی را نمی‌آفرینند و بلکه خودشان آفریده‌هایی بیش نیستند، و مالک سود و زیانی برای خود نبوده، و بر مرگ و زندگی و رستاخیز اختیار و توانی ندارند).
پس استفاده از گوشت و خون همچو جانوران، سلامت جسمی و روحی آدمی را زیان می‌رساند.
اما در جوامع غیر اسلامی، مردم بیش‌تر از گوشت خوک استفاده می‌کنند. این در حالی است که
نتایج تحقیقات سازمان مصرف کنندگان در آمریکا نشان می‌دهد، گوشت خوک حاوی یک باکتری بسیار خطرناک است.
دکتر ریچارد بیسر کارشناس مسائل پزشکی می‌گوید: باکتری موجود در گوشت خوک بنام یورسینیا نامگذاری شده است.
هر سال صدها هزار نفر در سراسر آمریکا به علت مصرف گوشت خوک، آلوده به این باکتری یا لمس این نوع گوشت‌ها بیمار می‌شوند. نتایج بررسی‌ها روی گوشت خوک در آمریکا نشان می‌دهد که حدود هفتاد درصد از نمونه‌های گوشت خوک که مورد آزمایش قرار گرفته‌اند به ویروس یورسینیا آلوده بوده‌اند.
باکتری موجود در گوشت خوک می‌تواند به عواقبی مانند تب، دل درد و اسهال خونی منجر شود.
مرگ و میر ناشی از بیماری‌های مختلف در جوامع غیر اسلامی سالانه‌ جان هزاران انسان را می‌گیرد.
مصرف الکل/شراب، استفاده از گوشت خوک و سایر حیوانات حرام گوشت احتمالا یکی از دلایل اصلی این مرگ و میر می‌باشد. اما نظام‌های سرامایه‌داری به خاطر به دست گرفتن نظام اقتصادی در جهان، زهر تولید می‌کنند و به آدمی می‌خورانند. جان آدمیت در نظام سرمایه‌داری به قیمت یک پشه هم نمی‌ارزد.
در کشورهای اسلامی جنگ را شعله‌ور می‌کنند تا بازار شرکت‌های تولید اسلحه‌‌ گرم باشد. در نتیجه هزاران انسان بی‌گناه و بی‌دفاع به کام مرگ گرفتار می‌شوند، ددمنشان مدرن، هم ثروت را می‌درند و هم جان آدمی را می‌گیرند.
در نظام سرمایه‌داری و غیر اسلامی سالانه هزاران راس خوک را پرورش می‌دهند و به بازار عرضه می‌کنند. و در نتیجه‌ی استفاده از گوشت آن تنها در آمریکا هر سال صدها هزار نفر به علت مصرف گوشت خوک آلوده به باکتری یا لمس این نوع گوشت‌ها بیمار می‌شوند. چه بسا افرادی می‌میرند اما سبب مرگ وی بیان نمی‌شود.
در نظام سرمایه‌داری تاجران، روزانه هزاران لیتر الکل/شراب به بازار عرضه می‌کنند. با وجودی‌که از ضرر‌های آن آگاهی دارند و تحقیقات نشان می‌دهد، افرادی که الکل مصرف می‌کنند از همه بیش‌تر به بیماری‌های سرطانی مبتلا می‌شوند.
در جهان خاصتا جوامع غیر اسلامی، آمار مبتلایان ناشی از ویروس HIV/ ایدز، تا اواخر سال ۲۰۱۳ از مرز ۳۵ ملیون گذشت.
و مرگ و میر ناشی از از این ویروس، در جوامعی که رابطه‌های نامشروع جنسی وجود دارد بیش‌تر مشهود است.
تاکنون بیش‌تر از ۱۹ میلیون آدمی به علت ابتلا به این بیماری مرده‌اند. سالانه حدود ۶ میلیون مورد جدید آلودگی و ۵/۲ میلیون مورد مرگ ناشی از این بیماری گزارش می‌گردد. هنوز واکسنی برای درمان قطعی ایدز به وجود نیامده است اما نظام سرمایه‌داری آزادی جنسی و رابطه‌ی نامشروع را نسخه‌ی مدرن زندگی بشریت می‌داند.
اگر قرار باشد که آمار مرگ و میر و شیوع بیماری‌ها تنها به اسبابی چون فقر، عدم دسترسی به مواد بهداشتی و اولیه، عقب ماندگی، جنگ و هم بستری با زنان پاک دامن بستگی داشته باشد. پس بایستی در جوامع اسلامی و کشور‌های عقب مانده و درگیر جنگ، این آمار به مراتب بیش‌تر از جوامع غیر اسلامی و مرفه نشین باشد. در حالی که قضیه معکوس است و مرگ و میر ناشی از ویروس‌ها و بیماری‌های لا علاج بیش‌تر در جوامع غیر اسلامی مشهود است.
آمار مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا/کوید ۱۹، این و ویروس ایدز/ HIV این مدعی را در جوامع غیر اسلامی ثابت می‌کند.
پس جهان بشریت و جوامع غیر اسلامی، بایستی به این مهم که اسلام دینی پاکیزه‌گرا و ضامن سلامت روح و روان آدمی و جامعه است کرنش نشان دهند و به خداشناسی و خدا‌جویی رو آورند.
اگر به این امر مهم، گردن ننهند در حقیقت از بزرگ‌ترین هدف آفرینش خویش که همانا خداشناسی است فاصله خواهند داشت و هر از گاهی در این گیتی و سرای آخرت بلاها دامنگیر شان می‌شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *